Jak prodat nebo koupit doménové jméno či webový portál?

Pokud chcete podnikat na internetu, budete k tomu potřebovat e-shop či webové stránky. Pro vytvoření webových stránek si budete muset koupit vlastní doménové jméno. Nebo můžete využít možnost zakoupení webového portálu. Potom zase naopak, pokud nějaký web či doménové jméno máte, můžete ho prodat a vydělat na něm. Jak na to, to si povíme v textu níže.

Jak si koupit doménové jméno?

Doménové jméno je prakticky vzato www… adresa, kterou zadáváte do vyhledávače, když se potřebujete dostat na konkrétní webové stránky. Pro získání webové adresy si musíte vytvořit a zaregistrovat své doménové jméno. Bohužel spousta originálních doménových jmen je už obsazených, a proto si buď budete muset vymyslet nové a nebo sledovat již vytvořené domény s názvem, jež se vám líbí a to hned ze dvou důvodů. Buď počkáte, až konkrétní doméně skončí platnost nebo se přímo na vlastníka domény obrátíte s nabídkou, že jeho doménu odkoupíte. V tomto případě, má-li web vysokou návštěvnost počítejte s vyšší prodejní cenou.

Ať už si registrujete novou doménu  nebo si ji odkoupíte, ročně platíte její pronájem. Protože pokud nezaplatíte, platnost vašeho vlastnictví jednoduše propadá a ostatní zájemci si jméno vaší domény mohou nárokovat. Domény můžete nakupovat v inzercích a na portálech typu webtrh.cz, daukce.cz, domenove-aukce.cz, webdeal.cz a podobně. Novou doménu můžete registrovat u desítek registrátorů.

Jak prodat své doménové jméno?

Ovšem nemusíte být jen na straně kupujícího. Svou doménu můžete i prodávat. Jednoduše máte doménové jméno, za jehož pronájem pravidelně platíte. Ale už jste se rozhodli, že v onom byznysu, ať už máte jakýkoliv web, nehodláte pokračovat. Potom máte dvě možnosti. Pronájem domény už dále neplatit a tím ji zkrátka pustit dalšímu zájemci, nebo a to je ta lepší možnost doménu nabídnout k prodeji. Nabídnout své doménové jméno k prodeji můžete na různých portálech, které se na to zaměřují, například na webtrh.cz, ale i různě v inzerci.

Jak si koupit webový portál?

Pokud chcete podnikat na internetu – mít e-shop či vlastnit výdělečný blog či magazín, máte prakticky dvě možnosti, jak to udělat. Buď si vlastní web vypipláte od začátku, nebo si koupíte jeho hotovou a dobře rozjetou variantu. Na portálech jako je webtrh … můžete nalézt spoustu zajímavých nabídek. Dobré je ale mít se na pozoru.  Cenu webového portálu ovlivňuje řada faktorů – postavení na internetovém trhu, proslulost a zaměření webu, jeho návštěvnost, atraktivnost, výdělky a náklady na jeho provoz. Důležité je také ověřit si prodávajícího. Webové portály k prodeji nenajdete jen v inzerci, pokud máte nějaké finance, můžete se s přímým požadavkem obrátit na některého majitele webu, o němž víte, že by svůj web mohl prodat.

Jak prodat webový portál?

Můžete mít však opačný problém. Váš web už z jakéhokoliv důvodu nechcete dále provozovat. Protože je výdělečný a má vysokou návštěvnost, je nejlepší ho prodat. Svůj web k prodeji můžete opět nabídnout na inzercích a portálech, můžete však i přímo oslovit další majitelé webů, jestli by neměli zájem o ten váš. Zde je důležité pořádně si připravit všechny podklady k vašemu webu. Potenciální kupce bude zajímat výdělečnost webu, návštěvnost, atraktivnost, nákladnost, cílová skupina i závazky.