Digitální nomádství – co se skrývá pod tímto termínem?

Digitální nomádství.. V poslední době stále více zmiňovaný termín, který si pomalu, ale jistě začíná dobývat své místo na výsluní (nejen) v on-line podnikání. Stále více lidí nachází zálibu v kombinaci dovolené, cestování a práce z různých koutů světa, ať už Evropy nebo některého z exotických ostrovů.

Co vlastně toto spojení digitální nomád znamená, a o co se jedná? Kdo se může stát digitálním nomádem, a co vše k tomu bude potřebovat?

Propojení dlouhodobé dovolené a práce

Spojení digitální nomád by se dal jednoduše popsat, jako člověk, který dlouhodobě cestuje, poznává nové kultury, obyvatele a přitom pracuje skrze internet – tedy on-line.

Digitální nomádství se však nemusí týkat jen samotných podnikatelů, kteří žijí na volné noze. Ba naopak, v současné době stále více roste trend, a to tzv. home office (práce z domova), který umožňuje stále více zaměstnavatelů. To znamená, pokud jste vy sami zaměstnancem a váš zaměstnavatel vám umožní práci z domova, i pro vás to může být první krok k propojení dlouhodobé dovolené, cestování a práci.

Chci cestovat a zároveň pracovat, co je k tomu potřeba?

Pokud si myslíte, že přiletíte na nějaký exotický ostrov a budete pracovat z lehátka na pláži jen po dobu opalování, trochu vás zklamu.. Tato představa zní sice ideálně, ale ve skutečnosti to tak není.

Digitální nomád musí pracovat stejně jako člověk, který je zaměstnaný, ne-li více. Disciplína a pracovní plán se stává jeho nejlepším přítelem a průvodcem.

Základní pracovní ,,nástroje“ digitálního nomáda:

 1. notebook
 2. wi-fi
 3. mobilní telefon

Jaké profese (práce) se dají aplikovat v ,,nomádění“?

Práce digitálního nomáda je práce, jako každá jiná. Jen při jiných podmínkách a odlišných místech.

Zkušení nomádi jsou přesvědčeni o tom, že valná většina profesí lze vykonávat přes internet. Samozřejmě se toto tvrzení netýká profesí jako: lékaři, učitelé, řidiči, atd.

Nejčastější oblasti on-line práce:

 • programování, vývoj aplikací
 • kódování
 • psaní textů – copywriting
 • tvorba webových stránek
 • správa sociálních sítí
 • prodej fotek
 • grafika a design
 • marketing
 • průzkum trhu
 • zákaznická podpora

 Toužím cestovat, ale..

Pokud cítíte, že vás lákají dálky a poznávání nových míst, není snadnější řešení než se zamyslet nad tím, zda stát se digitálním nomádem je právě to co hledáte.

Velká zkouška odvahy vás čeká v době, kdy vstoupí na scénu strach a obavy z neznámého. Zvládnu to? Uživím se? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Každá činnost má svá pro i proti. Je na každém, ke které straně se přikloní.

Výhody:

– poznávání nových míst, kultur

– zdokonalování se v jazyku

– seznamování s lidmi

– dlouhodobá dovolená na stejném místě

– pracovní doba podle vašeho nastavení

– útěk před zimou

– určitá forma seberealizace

– překročení své komfortní zóny

Nevýhody:

– absence rodiny a přátel

– snadné sklouznutí do režimu nicnedělání

– tvrdá disciplína