Jak vybrat psací stůl do kanceláře?

Prací strávíme většinu svého času. Proto prostředí, ve kterém pracujeme je velice důležité. Ač se to na první pohled nezdá, pracovní prostředí má dopad na naše pracovní výsledky, naši náladu a naši energii. Každý prostor je unikání stejně tak jako člověk, který se v něm nachází. Základem naší spokojenosti při práci a faktor, který ovlivňuje naše pracovní výsledky je právě pracovní prostředí. Pokud to situace umožňuje, je dobré, pokud se vše v našem pracovní prostoru harmonizuje. Ať už se jedná o barvy, které ovlivňují naši mysl a dokáží ji utlumit, nebo naopak nabudit, nebo zvolené materiály, se kterými přicházíme při své práci do styku. Pokud máme kompetence, můžeme ovlivnit, jak vypadá naše pracovní prostředí. Pokud ne, naše pozornost by měla směřovat na pracovní stůl, který je hlavním pomocníkem a partnerem při naší práci. 

Umístění pracovního stolu je velice důležité. Nejlepší umístění psacího stolu je co nejdále ode dveří, na které je od stolu dobře vidět. Pokud je vidět i ven z okna a nehledíme do zni ale přes celou místnost, našli jsme nejlepší možné místo práce, kde obchod a pracovní záležitosti nám půjdou od ruky. Velikost stolu je třeba vybírat individuálně, podle našich potřeb. Tak, abychom měli dostatek prostoru. Na pracovní desce by mělo být co nejméně věcí. Proto je ideální vybírat stůl s úložným prostorem, kde lze skladovat psací potřeby, desky a všemožné pracovní potřeby, které potřebujeme při práci. Pohled na co nejmenší množství věcí nám uvolní mysl a máme dostatek prostoru soustředit se na práci. Naopak, naskládané šanony na sebe, množství propisek, papírů, nám, i když si to neuvědomujeme, nepřináší nic dobrého. Lépe se nám pracuje, při práce nenarážíme na nepotřebné věci. Pokud něco potřebujeme, otevřeme šuplík a věc vyndáme. Pokud už ji nepotřebujeme, otevřeme šuplík, věc schováme. A máme krásný, oku lahodící pracovní prostor, na kterém se nachází naše aktuální práce nebo záležitosti, které v nejbližších chvílích vyřídíme. Pokud nechceme věci, které běžně užíváme skladovat s úložném prostoru stolu, nebo nám úložný prostor z nějakého důvodu nevyhovuje, můžeme zvolit stůl s odkládacím prostorem nad pracovní deskou. Opět ale platí, že je ideální odkládat důležité pracovní pomůcky, které opravdu běžně používáme.

Ten, kdo nemá rád úložné prostory a vyžaduje opravdu jen stůl na práci, může zvolit pro ukládání pracovních potřeb komody, které lze umístit kdekoli v místnosti nedaleko psacího stolu. Stůl, který nás při práci nenechá na holičkách, má stabilní základ a je z pevného masivního dřeva. Nejoblíbenější a nejvhodnější materiál pro stůl je dub, buk, jasan, nebo všechna tvrdá dřeva, díky kterým je stůl robustní. Nepůsobí to jen esteticky velice pozitivně, ale hlavní výhoda je i co se týká funkčnosti a výdrže. Ideální je stůl ze 100 procentního dřeva. Samozřejmé je ošetření přírodními vosky, které chrání dřevo a zvýrazňuje jeho přirozenou krásu. Do psacího stolu se rozhodně vyplatí investovat, protože je to náš partner pro práci.

Samozřejmě, ale ne vždy finanční situace umožňuje volit absolutní kvalitu, proto jsou stoly z masivu k dispozici i v levnějších variantách, kdy je stůl kombinací masivu a dřevotřísky. Varianty stolu je dobré vybírat i s ohledem na technologie, které používáme při práci. Pokud chceme mít stolní počítač, tiskárny, pevné telefony přímo ve své blízkosti, je vhodné zvolit rozšířené varianty pracovních stolů, které umožňují všechny tyto pracovní technologie umístit v naší blízkosti. Pokud vyloženě trváme na jednoduché variantě, využíváme doplňky v podobě komod, nebo úložných systémů. V ideálním případě je ale stůl a všechny doplňky, které potřebujeme k práci, z jednoho materiálu. Pomáhá to soustředění. Naopak, pokud volíme masivní stůl, lakovanou červenou komodu, zelenou skleněnou polici, celková nevyváženost pracovního prostředí, materiálů a barev nás může připravit o mnoho energie. Naopak nábytek z masivu nás alespoň v rámci možností pojí s přírodou.