Jak si vybrat stůl (nejen) do kanceláře

U psacího stolu je nutné pečlivě vybírat. A u toho počítačového to platí obzvláště. Správná ergonomie je při psaní na PC zcela klíčová, jinak nebudeme dostatečně efektivní při práci a současně se její podcenění negativně odrazí na našem zdraví. Které zásady se vyplatí dodržovat?

 

Dostatek prostoru je pro práci základ

 

První poučení lze shrnout jedním slovem: prostor. Toho by vždy mělo být spíše více než méně. Klasická délka desky je 120 cm, ale může vám vyhovovat i mnohem větší, až v délce 200 cm. Totéž platí i pro jednotlivé přihrádky. V současné době máte pouze notebook a tiskárnu? To ale neznamená, že postupem času nedojdete například k potřebě externí klávesnice nebo samostatného velkého monitoru. Čím větší počet úložných prostor, tím jednoznačně lépe.

Dispozice místnosti vám klasický stůl nedovolují? Rohový počítačový stůl vám prokáže velmi dobrou službu. Zároveň však zohledněte fakt, že pohodlnou práci vám zajistí i vhodné umístění stolu. Na ten by ideálně mělo dopadat denní světlo, proto zvolte, pokud je to jen trochu možné, pozici u okna, nikoli ve tmavém rohu.

 

Jak poznat vhodný stůl a jak ho začlenit do místnosti

 

Proto je vždy nejlepší si stůl osobně vyzkoušet, aby vám vyhovovala výška desky, dostatek místa pod stolem a další parametry. Z hlediska ergonomie je správná pozice u stolu rovný sed, kdy úhel paže s předloktím položeným na desce stolu činí 90°. Běžná výška stolu bývá 75 cm, novinkou, která se ale stále více rozmáhá, je nastavitelný psací stůl. Zdaleka už se s podobným typem nábytku nesetkáváme jen v dětských pokojích, kde je zapotřebí, aby se svými majiteli po několik následujících let „rostl“. Někteří počítačoví uživatelé si zvykli na práci vestoje.

Co se týče životnosti, podobně jako u ostatního nábytku, jednoznačně vítězí dřevo. Kdo ale do stolu z masivu investovat nechce, ať již proto, že má omezený rozpočet nebo proto, že se mu jednoduše materiál nelíbí, může si pořídit lamino. Myslete na to, že oblíbená kombinace skla a kovu není příliš praktická na každodenní práci. Na skleněné desce bude znát každý otisk prstu.