Jak vybrat vhodnou doménu

Je jedno, jestli vaším internetovým projektem je e-shop nebo webové stránky, v každém případě pro ně budete potřebovat vybrat tu jedinou správnou doménu. Takovou, aby si vás podle ní vaši potenciální zákazníci či čtenáři vždycky našli. A abyste se neztratili v konkurenci ostatních. Vybrat si vhodné jméno je občas docela těžké, protože řada zajímavých názvů je již prostě obsazena. Zacílíte na své návštěvníky prostřednictvím klíčového slova, nebo budete raději budovat svoji vlastní značku pod unikátním názvem? Toť otázka.

Krátká a lehce zapamatovatelná

Obecná rada pro výběr domény je, že by neměla být příliš dlouhá. A když ji budete sdělovat někomu do telefonu, měla by být natolik srozumitelná, aby ji nikdo nemohl zkomolit. Pohybujete-li se v českém prostředí, pravděpodobně zůstanete u českých slov. Je-li ale ve vašem zájmu přesah přes hranici České republiky, klidně můžete vybírat i z názvů cizojazyčných. Čím originálnější název, tím lepší pro vás.

Vybíráme koncovku pro doménu

Úplně nejlepší ze všeho je, když si pro doménu zaměřenou ryze na český trh zvolíte koncovku cz. Je to pochopitelné a logické. Většina vašich návštěvníků se bude generovat z českých obyvatel a ti jsou zvyklí automaticky doplňovat za jméno domény ono hezké cz. Chcete-li být světovější a cílit i na zahraniční návštěvníky, pak vybírejte koncovku com.

Jméno domény volte i s ohledem do budoucnosti

Řekněme, že jste se rozhodli prodávat zelené ponožky. Je to sice velmi úzký sortiment zboží, ale budiž. Proto bude vaše vybrané doménové jméno zeleneponozky.cz. Jenže ouha. Na dračku by zajisté šly i ponožky v barvě černé, šedé a bílé nebo dokonce pruhované podkolenky. Co teď? Jmenujete se přeci Zelené ponožky, nebude to tedy vaše návštěvníky mást? Proto vybírejte jméno domény tak, abyste s ním neměli problémy ani posléze, kdy se rozhodnete poněkud obměnit nabízené služby.